Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Pierwsze zajęcia z nordic walking za nami

 Herb Gminy Włoszakowice - link      Ikona Bip - link      Ikona Facebook - link

ułatwienia dostępu
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner

16 września odbyły sie pierwsze zajęcia nordic walking zorganizowane przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji

Uczestniczki wraz z opiekunem grupy pokonały trasę z parkingu leśnego (przy wjeździe do leśniczówki Koczury) do Krzyżowca i następnie ścieżką leśną wróciły na parking. Panie podkreśliły, że wspólny spacer bardzo im się podobał. Kolejny marsz na który gorąco zapraszmay odbędzie sie 23 września o godzinie 17 tym razem zbiórka na parkingu przy kościle w Dłużynie.

***

Podstawą skutecznego Nordic Walkingu jest prawidłowa technika chodzenia. Odpowiednia synchronizacja ruchów rąk i nóg aktywuje aż do 90% mięśni organizmu, poprawiając ogólną sprawność i motorykę stawów i mięśni. Mimo że opanowanie właściwego rytmu może początkowo sprawiać pewne problemy, to warto podjąć ten trud. Dlaczego? Oto 10 zalet Nordic Walkingu:

1. Odciąża kręgosłup i stawy
Dzięki kijkom podczas marszu zmniejsza się obciążenie kręgosłupa, dlatego Nordic Walking polecany jest jako aktywność dla osób, które skarżą się na bóle pleców i kiepską kondycję układu ruchu. To świetny sport dla osób, u których pojawiają się przeciążenia stawów, ponieważ podczas marszu ciężar ciała rozkłada się równomiernie na poszczególne stawy.

2. Pomaga schudnąć
Regularne chodzenie z kijkami przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, przyspiesza metabolizm i zapobiega otyłości. To dobra aktywność dla osób z nadwagą, które potrzebują nieco „rozruszać się” i rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Regularne ćwiczenia z kijkami pomagają nie tylko zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale też utrzymać prawidłową masę ciała.

3. Zapobiega osteoporozie
Dla osób z grupy ryzyka rozwoju osteoporozy, Nordic Walking to idealny sposób, by zapobiec rozwojowi tej choroby. Wzmacnia układ ruchu, jednocześnie nie obciążając stawów. Regularne marsze stymulują zwiększenie masy kostnej i wzmocnienie struktury kości. Dzięki temu stają się odporne na przypadkowe uszkodzenia.

4. Trenuje mięśnie
Przy stosowaniu prawidłowej techniki ruchów podczas marszu z kijami można aktywować aż 90% mięśni w organizmie. I nie są to wyłącznie te związane z układem ruchu, ale też włókna mięśniowe ramion, barków, a nawet brzucha. Regularny ruch wzmacnia mięśnie, poprawia ich sprawność i zwiększa ich elastyczność. To świetny sposób, by poprawić ogólną sprawność organizmu.

5. Reguluje ciśnienie krwi
Podczas treningu z kijkami nieco podnosi się ciśnienie, krew szybciej krąży, dotlenia tkanki i komórki. Potem wraca do normy, ale regularne marsze „trenują” układ krążenia. Obniżają tętno spoczynkowe, dzięki czemu serce musi wykonać mniejszy wysiłek, aby przepompować potrzebną objętość krwi.

6. Poprawia samopoczucie
Każda aktywność fizyczna powoduje produkcję endorfin, nazywanych też „hormonami szczęścia”. To małe cząsteczki, które poprawiają samopoczucie, łagodzą skutki stresu i zmniejszają napięcie w organizmie. Oprócz tego na spacer z kijkami warto zabrać bliską osobę lub znajomego, dzięki czemu miło spędzimy czas i zacieśnimy więzy społeczne. A to też pomaga utrzymać dobry humor.

7. Rozładowuje stres i napięcie
Nordic Walking to prosty sposób, by nawet podczas 30-​minutowego spaceru rozładować stres i negatywne napięcie w ciele. Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, stresująca praca, problemy rodzinne i zawodowe – każdy z nas na co dzień spotyka się z mnóstwem stresujących sytuacji. Napięcie skumulowane w organizmie, jeśli dodatkowo dłużej utrzymuje się, odbija się nie tylko na relacjach z otoczeniem, ale przede wszystkim - na naszym zdrowiu. Aby temu zapobiec, warto znaleźć sposób, aby codziennie móc rozładować nagromadzone napięcie. Nordic Walking może być rozwiązaniem - wystarczy złapać kijki i iść na szybki marsz po okolicy. Pomoże przepracować stres, dotlenić organizm i zrelaksować się.

8. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu
Rezygnujemy z wielu dyscyplin sportowych ze względu na kosztowny sprzęt, przestrzeń potrzebną na przechowywanie i używanie sprzętu oraz specjalistyczne treningu. Do uprawiania Nordic Walking wystarczą dobrze dobrane kijki i poznanie odpowiedniej techniki marszu. Kijki można mieć niemal zawsze ze sobą, a marsze uprawiać w mieście, w lesie, nad morzem i w górach. To aktywność fizyczna, która nie stawia barier, nie ogranicza. Daje wiele swobody, pozwala spędzać czas z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu. Jest idealna dla osób, które lubią spacery i piesze wędrówki, ale w porównaniu z nimi chodzenie z kijkami może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne. To też dobry wybór dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i potrzebują wypracować ogólną sprawność organizmu.

9. To aktywność dla każdego, niezależnie od wieku
Marsze z kijkami to jedna z tych aktywności, które jest zalecana niemal dla każdego, niezależnie od wieku, kondycji i stanu zdrowia. Ze względu na fakt, że odciąża kręgosłup i stawy, polecany jest nawet dla osób z otyłością. Popularne stają się szkoły Nordic Walking, gdzie pod okiem doświadczonego instruktora można nauczyć się prawidłowej techniki chodzenia i wypożyczyć kijki. Szkoły często organizują także piesze wycieczki z kijkami po okolicy, co mobilizuje wiele osób do aktywnego spędzenia czasu. Grupy zwykle dobierane są pod kątem możliwości uczestników, kondycji i ich doświadczenia w wędrówkach z kijkami. To też dobre miejsce, by poznać osoby z lokalnej społeczności.

10. Nie przeciąża organizmu
Nordic Walking to bezpieczny sport. Odciąża stawy i kręgosłup, aktywuje wiele grup mięśni bez ich jednoczesnej intensywnej eksploatacji. Zachowując prawidłową technikę marszu nie bójmy się kontuzji. Jednak wędrując z kijkami po bezdrożach, parkowych lub leśnych ścieżkach, musimy liczyć się z potknięciami, otarciami czy nawet drobnymi urazami. Nie są zwykle groźne dla zdrowia, jednak stłuczenia czy siniaki są po prostu bolesne i mogą przez kilka dni utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego trenując Nordic Walking warto mieć w domowej apteczce dostępne w aptece bez recepty żele i maści na stłuczenia, np. Arcalen oparty na wyciągach z arniki i nagietka, który przyspiesza gojenie się i wchłanianie siniaków i obrzęków. Nordic Walking to aktywność fizyczna prawie dla każdego, można ją uprawiać niemal w każdych warunkach. Warto spróbować i przekonać się, że nie wymaga wysiłku, a może przynieść wiele korzyści.

Mapa tras rowerowych

Mapa atrakcji turystycznych

Stacja Meteo w Boszkowie

Rodo flaga Uni Europejskiej

ETR