Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Podsumowanie działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach w roku 2020

Herb Gminy Włoszakowice - link      Ikona Bip - link      Ikona Facebook - link

ułatwienia dostępu
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner

Klub w roku 2020 realizował cele statutowe polegające na szkoleniu dzieci i młodzieży w zakresie gry w szachy.

Szachy były popularyzowane jako dyscyplina sportowa przez organizowanie rozgrywek dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Włoszakowice, zajęć sportowych i innych imprez w formie 4 turniejów otwartych dla wszystkich mieszkańców gminy i turniejów dla dzieci, a także poprzez organizację szkolenia podstawowego dla grupy dorosłych.

Szkolenie szachowe odbywało się na czterech poziomach zaawansowania:
- dla dzieci przedszkolnych,
- dla dzieci w wieku młodo szkolnym,
- dla dzieci w wieku szkolnym,
- dla młodzieży i starszych.

Szkolenia dla dorosłych przeprowadzane były jako przygotowanie do turnieju rodzice kontra dzieci.
Szkolenia młodzieży i dzieci w ramach zajęć klubowych prowadzili: trener Wiesław Janocha, instruktor Miłosz Walkowski, instruktor Michał Dzikowski, instruktor Maciej Statucki i instruktor Wiesława Walkowska.

W ramach szkolenia młodzież, dzieci i przedszkolaki uczestniczyli w turniejach szachowych różnego szczebla. Zawodnicy brali udział w rozgrywkach towarzyskich, na terenie gminy, w zawodach powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich i turniejach międzynarodowych.
Na każdym etapie turniejowym zawodnicy klubu odnosili sukcesy.

Aż cztery drużyny sześcioosobowe UKS ZSO wzięły udział w rozgrywkach IV Wielkopolskiej Ligi Juniorów. Rozgrywki zakończyły się złotym medalem drużynowym oraz awansem do rozgrywek III Wielkopolskiej Ligi Juniorów dla drużyny najstarszej.
Indywidualnie medale zdobyli:
- medal srebrny: Janiszewska Karolina – V szachownica, Zielinowska Gabriela – VI szachownica,
- medal brązowy: Tobiasz Walkowski – III szachownica, Lena Owsianna –III szachownica.
Pozostałe drużyny, które rywalizowały z 24 reprezentacjami klubów zachodniej Wielkopolski zajęły następujące miejsca: Włoszakowice UKS ZSO II 7 miejsce, Włoszakowice UKS ZSO III 15 miejsce, Włoszakowice UKS ZSO IV 19 miejsce.
Wysokie miejsca na swoich szachownicach zajęli: Mikołaj Biegański miejsce 4 (6,5 pkt/9 pkt), na 5 miejscu zakończyła turniej Alicja Janiszewska (7 pkt/9) pkt oraz Julia Włodarczyk (7,5 pkt/9 pkt). Bardzo dobrze spisała się również Oliwia Zając zajmując 6 miejsce na szachownicy młodszych dziewczynek (7 pkt/9 pkt).

W Mistrzostwach Wielkopolski w Sypniewie udział wzięło 16 zawodników z klubu UKS ZSO Włoszakowice. Zajęli oni wysokie miejsca w klasyfikacji końcowej:
- Karolina Janiszewska d-18 - srebrny medal,
- Gabriela Zielinowska d-15 - srebrny medal,
- Julia Włodarczyk d-11 - brązowy medal otrzymała,
- Tolisława Murek d-9 - srebrny medal.

Na Mistrzostwach Makroregionalnych Młodzików rewelacyjnie zaprezentowała swoje umiejętności Lena Owsianna uzyskując brązowy medal.

W Mistrzostwach Międzywojewódzkich Młodzików srebrny medal wywalczyła Tolisława Murek i uzyskując tym samym awans na Mistrzostwa Polski.

Zawodnicy klubu UKS ZSO Włoszakowice na Mistrzostwach Makroregionalnych Młodzików zdobyli 6 punktów w ministerialnym programie współzawodnictwa dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo.
Zawodnicy klubu reprezentowali również włoszakowicką szkołę na Ogólnopolskich Mistrzostwach Polski Szkół gdzie zajęli 7 miejsce drużynowo, a indywidualnie Alicja Janiszewska zajęła 5 miejsce na 4 szachownicy, natomiast Gabriela Zielinowska zajęła 7 miejsce na 3 szachownicy.

Zawodnicy UKS ZSO Włoszakowice brali również udział w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzików we Wrocławiu w szachach szybkich i błyskawicznych.
Dwójka klubowiczów do lat 10 wzięła udział w Finałach Polski w szachach klasycznych w Szczyrku. Były to Lena Owsianna i Julia Włodarczyk. Po uzyskaniu awansu z zawodów niższego szczebla (Półfinały Wielkopolski, Finały Wielkopolski, Mistrzostwa Makroregionalne) w Mistrzostwach Polski do lat 10. Zawodniczki zakończyły zawody uzyskując na 9 rozegranych partii nastepujące wyniki: Julia 4,5 pkt (38 miejsce), Lena 4 pkt (43 miejsce). Startując w tych zawodach jednocześnie zawodniczki uzyskały możliwość startu w zawodach makroregionalnych.

W roku 2020 klub zorganizował poraz pierwszy półkolonię w Boszkowie - Letnisku, która została połączona ze szkoleniem szachowym. Klub zorganizował również 10 - dniowy obóz kondycyjny z elementami szkolenia szachowego w Sypniewie.
W okresie od 1 stycznia 2020 r. zorganizowane zostały zawody szachowe dla młodzieży: