Domek będący dziś Izbą Regionalną wybudował Sosiński na małej działce w kształcie trójkąta. Chatka była gliniana, kryta słomą, posiadała jedną izbę i komorę. Datę ukończenia budowy wybito na belce: 15.6.1872 r.
W roku 1904 zamieszkała w chacie Anna Przezbórska z dziećmi. Kobieta niezwykłej siły, pracowitości, ale i pogody ducha. W małym domku wychowała samotnie siedmioro dzieci, tu też zmarła w 1948 r. Jej najmłodsza córka Frania, z mężem i dziećmi, mieszkała w niej do 1970 r., kiedy to cała rodzina przeprowadziła się do nowego domu.
Małą chatkę kupiła gmina Włoszakowice z przeznaczeniem na muzeum regionalne. Anna Markiewicz, wraz z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Bukówcu Górnym, przeniosła tu spore już zbiory narzędzi, strojów i naczyń z terenu wsi. Przywrócony został stary układ pomieszczeń, odtworzono także piec chlebowy i komin z drabankami do gotowania. Z czasem Anna Markiewicz pozyskiwała kolejne elementy wyposażenia: meble, skrzynie, obrazy. Izba Regionalna została otwarta dla zwiedzających w 1974 r. Wszystkie zgromadzone w niej eksponaty pochodzą z terenu Bukówca Górnego.
Latem 1974 r. Telewizja Polska nakręciła w izbie film dokumentalny pt. „Wesele Bukówieckie”. Właśnie w chacie zawsze wesołej Anny Przezbórskiej filmowano fragmenty wesela, starodawne przyśpiewki, kapelę dudziarską Piotra i Floriana Ratajczaków, a także dziarskie przodki i wiwaty.
Po latach Anna Markiewicz napisała: „Mało kto dziś wspomni w Bukówcu o bogatych gospodarzach, u których służyła Anna, nie ma już ich bogactw. Po biednej Annie pozostała chata, którą szczyci się nie tylko Bukówiec Górny, a zgromadzone w niej eksponaty są świadectwem życia naszych przodków”.
***
Historię powstania Izby Regionalnej w Bukówcu Górnym i dawnych mieszkańców domku można poznać odwiedzając to miejsce lub czytając informacje zgromadzone na stronie Bukówca Górnego – Izba Regionalna.