Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Włoszakowice

 Herb Gminy Włoszakowice - link      Ikona Bip - link      Ikona Facebook - link

ułatwienia dostępu
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - Baner

Po rocznej przerwie, do kalendarza imprez o charakterze patriotycznym powrócił przejazd kawalerii i postaci historycznych po drogach naszej gminy. Tym razem uczestnicy przejazdu wyruszyli z Bukówca Górnego, przez Sądzię, Krzycko Wielkie, Włoszakowice by ostatecznie powrócić do Bukówca Górnego.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, którą w kościele pw. Świętej Trójcy we Włoszakowicach celebrował ks. proboszcz Zbigniew Dobroń. Następnie uroczystości odbyły się przed Wiejskim Domem Kultury w Bukówcu Górnym, gdzie  wciągnięto flagę państwową na maszt i odegrano hymn, po czym członkowie Bractwa Kurkowego im. Św. Huberta we Włoszakowicach na cześć Marszałka i zaproszonych gości oddali salwę honorową. Po krótkim powitaniu, postaci historyczne oraz zaproszeni goście udali się na uprzednio przygotowane bryczki. Nie zabrakło znanych już z wcześniejszych przejazdów postaci: marszałka Józefa Piłsudskiego, premiera Ignacego Jana Paderewskiego, posła Franciszka Kaczmarka, dowódcę włoszakowickiego oddziału Powstania Wielkopolskiego Jana Otto, kapelana wojsk powstańczych ks. Józefa Górnego, pierwszego Nadleśniczego Nadleśnictwa Włoszakowice Feliksa Rożyńskiego, powstańca Apolonii Prałat, Floriana i Piotra Ratajczaków, świętego Marcina, Powstańców Wielkopolskich oraz nowych w osobach Walentego Śliwy i jego sanitariuszy. Uroczystość uświetnili także zaproszenie przez wójta Roberta Kasperczaka goście w osobach starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka, sekretarz gminy Karoliny Chlebowskiej, Radnych Rady Gminy Włoszakowice: Izabeli Gbór, Doroty Langner, Hanny Michalskiej, Ireny Przezbór, Marii Rzeźniczak, Heleny Sobeckiej, Anety Szaferskiej-Poczekaj oraz  Bartosza Zająca, dowódcy 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie ppłka Dariusza Wyrzykowskiego, kapelana 125 blp Wojsk Obrony Terytorialnej w Lesznie ks. ppora Tomasza Nowaka, delegacji żołnierzy wojsk amerykańskich stacjonujących w Żaganiu, Nadleśniczego Nadleśnictwa Włoszakowice Tomasza Furmańczaka, proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy we Włoszakowicach Ks. Zbigniewa Dobronia, Prezes Zarządu BS Włoszakowice Doroty Grygiel, sołtysa Bukówca Górnego Tadeusza Malepszego. Całą grupę prowadził szwadron kawalerii złożony z członków Stowarzyszenia Towarzystwa Jazdy Konnej i Tradycji Sarmackich z Bukówca Górnego i grupy miłośników 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich z Grotnik Łukasza Hałupki oraz grupa amazonek. Dowódcą szwadronu był Grzegorz Lipowy.

Uroczystości odbyły się także przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzycku Wielkim, gdzie po wciągnięciu flagi, odegraniu hymnu oraz salwie honorowej głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Włoszakowice Kazimierz Kurpisz, który tradycyjnie wcielił się w postać premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Po krótkiej przerwie przejazd udał się do Włoszakowic, gdzie przejechał między innymi ulicą 11 Listopada. Ostatnim punktem uroczystości był plac przed Pałacem Sułkowskich. Wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak w przemówieniu podkreślił wagę daty 11 listopada w naszej historii oraz podziękował za liczny udział mieszkańców naszej gminy zarówno na trasie przejazdu jak i podczas uroczystości w miejscowościach. Na zakończenie ponownie głos zabrał premier Paderewski.

Cały przejazd samochodami zabezpieczali strażacy ze Zbarzewa i Grotnik a na trasie nad bezpieczeństwem czuwali także członkowie OSP z Bukówca Górnego, Krzycka Wielkiego i Włoszakowic. Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury we Włoszakowicach. 

***

Poniżej przedstawiamy krótkie notki biograficzne postaci historycznych odtwarzanych w przejeździe.

Józef Piłsudski (1867-1935) – marszałek Polski, mąż stanu. Za młodzieńczą działalność polityczną skazany przez władze carskie na zesłanie. Po powrocie z Syberii związał się z ruchem socjalistycznym i został członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej oraz twórcą Organizacji Bojowej PPS. W czasie I wojny światowej walczył zbrojnie o niepodległą Polskę. Twórca  Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Odegrał ogromną rolę w trudnych pierwszych latach niepodległości (m.in. w czasie wojny polsko-sowieckiej 1919-1921) jako naczelny wódz Armii Polskiej i Naczelnik Państwa.

Ignacy Jan Paderewski  (1860-1941) – pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu. W czasie I wojny światowej zaczął prowadzić szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski i Polaków, wykorzystując na Zachodzie swą ogromną popularność wirtuoza fortepianu. W 1919 r. sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Jego przybycie do stolicy Wielkopolski w grudniu 1918 r. i entuzjastyczne przywitanie stało się impulsem do wybuchu zakończonego sukcesem Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Franciszek Kaczmarek (1860-1935) – gospodarz we wsi Bukówiec Górny. W 1904 r. był współzałożycielem, skarbnikiem i członkiem zarządu Banku Ludowego oraz Kółka Rolniczego w Bukówcu Górnym. W jego domu mieściła się pierwsza siedziba Banku. Działał bardzo aktywnie na rzecz powrotu Ziemi Wschowskiej do Polski. W 1918 r. delegat na  Sejm Dzielnicowy w Poznaniu, a także do Sejmu Powiatowego w Lesznie i Izby Rolniczej w Poznaniu. W latach 1922-1927 poseł na Sejm Rzeczypospolitej.

Jan Otto (1869-1944) – dowódca włoszakowickiego oddziału powstańczego w czasie Powstania Wielkopolskiego w 1919 r. Dowódca miejscowej Straży Ludowej. Jego syn (także Jan) zginął w potyczce powstańczej pod wsią Zbarzewo 11 stycznia 1919 r. Zapamiętana została jego mowa nad zbiorową mogiłą powstańczą w czasie pogrzebu w dniu 15 stycznia 1919 r., w której zachęcał mieszkańców do bohaterskiej obrony Włoszakowic.

Ks. Józef Górny  (1882-1941) – od kwietnia 1916 r. do lutego 1940 r. proboszcz włoszakowickiej parafii. Pracę duszpasterską łączył z patriotycznym wychowaniem parafian. W 1918 r. delegat na Sejm Dzielnicowy do Poznania oraz przewodniczący Wschowskiej Rady Powiatowej (pierwszego polskiego organu władzy administracyjnej w naszym regionie w czasie odradzania się polskiej państwowości). Kapelan IV Baonu Odcinka Boguszyn Grupy Leszno Frontu Południowo-Zachodniego Powstania Wielkopolskiego. Jako wybitny patriota i kapłan został aresztowany w czasie okupacji przez Niemców. Zginął w Dachau.

Feliks Rożyński (1859-1929) – pierwszy nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice (powstało 1 lipca 1925 r. z dawnych lasów książęcych, przejętych w 1923 r. na własność przez skarb państwa m.in. dzięki staraniom ww. Franciszka Kaczmarka). Przed objęciem funkcji we Włoszakowicach był m.in. administratorem i pełnomocnikiem w majątku hr. Maurycego Zamoyskiego na Wołyniu i Polesiu oraz radcą w Głównym Zarządzie Dóbr Państwowych. Miejsce jego śmierci w lesie k. Dominic upamiętnia pomnik.

Apolonia Prałat (1888-1956) – mieszkanka Błotnicy, wyjątkowo czynna w czasie Powstania Wielkopolskiego, siostra por. Stanisława Siudy (w Powstaniu Wielkopolskim dowódcy oddziału, który m.in. zajął Wolsztyn). W nocy z 6 na 7 stycznia 1919 r. przywiozła na furmance z Błotnicy do Włoszakowic ukryty w słomie lekki karabin maszynowy, który przekazała powstańcom włoszakowickim. Broń ta pozwoliła odeprzeć atak niemieckiego Grenzschutzu w dniu 8 stycznia 1919 r. (tzw. bitwa pod wiatrakami). Represjonowana w czasie II wojny światowej przez Niemców.

Tekst: Arkadiusz Szymczak
Zdjęcia: Natalia John

2 Lip
Joga
02 07 18:00 - 27 08 19:00
Zobacz wszystkie Dodaj wydarzenie

meteo

kalendarz

kalendarz

Mapa tras rowerowych

Mapa atrakcji turystycznych

Stacja Meteo w Boszkowie

Rodo flaga Uni Europejskiej

ETR