Już w czwartkowe popołudnie od ośrodka zjeżdżali turyści z różnych regionów Polski, w tym m.in. ze Szczecina, Poznania, Gdańska, Zielonej Góry, Piły, Wrześni, Zawercia, Krakowie, Leszna oraz Kościana. Tego dnia przy wieczornym ognisku Komandor zlotu Kazimierz Jankowiak przywitał wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości w tym: Starostę Leszczyńskiego Macieja Wiśniewskiego, Wójta Gminy Włoszakowice Marka Wąsowicza, Dyrektora GOK Zbigniewa Frąckowiaka, Kierownika OKFiR w Śmiglu Zygmunta Ratajczaka oraz Prezesa oddziały PTTK w Kościanie Tadeusza Krzyżanowskiego. Podczas otwarcia rajdu Starosta wraz z Wójtem wręczyli pamiątkowe puchary Państwu Elżbiecie i Markowi Obarskim z Wrześni oraz Panu Markowi Kwaśniewskiemu z Suchedniowa za udział we wszystkich piętnastu edycjach rajdu. Następnie omówiony został program zlotu.
Piątkowy ranek nie nastrajał optymistycznie ze względu na zapowiadane opady deszczu. Po śniadaniu, podzieleni na 4 grupy uczestnicy rajdu wyruszyli do Śmigla. Niestety w połowie drogi zaczął padać intensywny deszcz i rowerowa jazda stała się koszmarem. Przemoczeni do suchej nitki kolarze dotarli do Centrum Kultury w Śmiglu, gdzie czekała na wszystkich gorąca kawa, herbata oraz ciasto. Wykorzystując przerwy w deszczu, przeprowadzono trzy konkursy sprawnościowe, które cieszyły się dużym powodzeniem. Turyści mieli również okazje wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji śmigielskiego regionalisty Pana Filipowicza, który opowiedział o śmigielskiej nekropolii.
W sobotę turyści wyruszyli do Włoszakowic, gdzie zwiedzili pałac Sułkowskich. O historii obiektu opowiada Pan Rafał Grygiel. Przed wyjazdem do następnego punktu raju przeprowadzono konkurs krajoznawczy, którego tematyka związana była ze zlotowymi trasami oraz Przemęckim parkiem Krajobrazowym. Kolejnym przystankiem był Krzyżowiec, gdzie grupa zobaczyła retorty oraz arboretum. Ostatnim punktem dnia było Zbarzewo oraz mająca miejsce w ten dzień rekonstrukcja potyczki Powstańców Wielkopolskich z Niemcami stoczonej 11 stycznia 1919 roku. Po powrocie do Boszkowa - Letniska, podczas wieczornego ogniska Komandor rajdu podsumował zlot, najlepsi w konkursach otrzymali puchary oraz nagrody. Upominkami nagrodzono również 6 najstarszych uczestników, którzy przekroczyli 80 rok życia, a najstarszym wśród nich był 89 letni profesor Zdzisław Ożgo z Poznania. Nie zabrakło także jubileuszowego tortu.
Wyniki konkursów przedstawiały się następująco:
Konkurs krajoznawczy
1. Leszek Goliński
2. Marek Orski
3. Marek Kwaśniewski
4. Anna Azgier
5. Łukasz Idaś
6. Marek Graf
Lotka
1. Władysław Miodowski
2. Marek Kwaśniewski
3. Alicja Weis
4. Henryk Strabel
5. Edmund Żarkowski
6. Kazimierz Linowski
Woreczek i kółko
1. Mirosław Korenkiewicz
2. Waldemar Zieliński
3. Elżbieta Obarska
4. Łukasz Idaś
5. Marzena Zasieczna
6. Elżbieta Szendlbauer
Slalom z woreczkiem
1. Mirosław Koronkiewicz 
2. Alicja Weis
3. Łukasz Idaś
4. Marzena Zasieczna
5. Elżbieta Szendlbauer
6. Magdalena Kubasik
Kolorowa układanka
1. Mirosław Koronkiewicz
2. Leszek Goliński
3. Maria Szynka
4. Alicja Weis
5. Elżbieta Obarska
6. Waldemar Zieliński
W niedzielę, tradycyjnie już znaczna część uczestników udała się do leśnej kaplicy aby wziąć udział we Mszy Świętej.
W zlocie udział wzięło 87 uczestników, którzy z żalem opuszczali urocze letnisko.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku organizatorzy podejmą się organizacji XVI Ogólnopolski Zlot Kolarski „W krainie Lasów i Jezior”.
Natalia John-Marcinkowska na podstawie informacji od Pana Kazimierza Jankowiaka 
Zdj. Kazimierz Jankowiak
https://gosir.wloszakowice.pl/component/k2/xv-ogolnopolski-zlot-kolarski-w-krainie-lasow-i-jezior#sigProIdbe02d1f362
 
					


 
																									
						
					 
																									
						
					 
																									
						
					 
																									
						
					 
																									
						
					 
																									
						
					 
																									
						
					 
																									
						
					 
																									
						
					 
																									
						
					 
			 
						         
															








 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
															 
			 
						        